Jak zorganizować dzień – czyli co zrobić, gdy brakuje nam czasu wolnego?

Dzisiejszy świat wymusza na nas wykonywanie wielu zadań jednocześnie – zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym musimy stawiać czoło coraz to nowszym wyzwaniom. Niekiedy czujemy się przytłoczeni mnogością obowiązków i zastanawiamy się, jak zorganizować sobie dzień, by sprostować wszystkim zadaniom. Zdarza się, że brakuje nam czasu na wszystkie powinności, które sobie zaplanowaliśmy. Może to w konsekwencji prowadzić do frustracji i niezadowolenia,a nasza produktywność może znacząco spaść. Czasem pojawiają się w głowie myśli „dlaczego wciąż brakuje mi czasu wolnego?” lub „co robię nie tak, że wciąż nie mam na nic czasu?”. 

Planowanie dnia

Mając dużo obowiązków musimy wiedzieć, że dobra organizacja pracy jest kluczowa. Porządkuje ona nasze życie i sprawia, że doskonale wiemy, co w danej chwili powinniśmy robić. Należy dokładnie zastanowić się i stworzyć listę działań priorytetowych na dany dzień, które bez względu na wszystko muszą zostać wykonane. Następnie spiszmy również rzeczy, które dobrze byłoby wykonać, jednak nie są w naszym dniu najważniejsze lub mogą zostać przesunięte na późniejszy termin.

Delegowanie zadań

Warto również zastanowić się czy nie bierzemy sobie „na głowę” za dużo obowiązków, gdyż wszystko chcemy wykonywać sami. Część zadań z powodzeniem możemy „delegować”. Nie chodzi tutaj wcale tylko o rzeczy związane z naszym życiem zawodowym, ale także z czynnościami w życiu prywatnym. Wyznaczanie celów i zadań, które musimy zrobić sami oraz tych, które możemy przekazać innym osobom, pozwoli nam lepiej zarządzać swoim czasem. Pojawia się tylko pytanie, kto mógłby za nas wykonywać niektóre zadania?

Kim jest wirtualny asystent?

Jednym z ciekawszych rozwiązań, po które możemy sięgnąć w przypadku chęci delegowania zadań jest wirtualny asystent. Może to być dla nas dobre rozwiązanie szczególnie wtedy, gdy zależy nam na profesjonalizmie i starannym wykonaniu powierzonych zadań. Obecnie możemy znaleźć wiele firm, które oferują usługi wirtualnych asystentów. Są to zazwyczaj osoby o odpowiednim wykształceniu, specjalizujące się w wykonywaniu określonych prac, aby odciążyć klientów w obowiązkach zarówno zawodowych, jak i prywatnych. Dobra organizacja pracy staje się kluczowa dla wielu osób, które zdają sobie sprawę, że aby mieć czas wolny, pewne zadania muszą przekazać komuś innemu. Korzystanie z wirtualnych asystentów daje nam jednak pewną gwarancję, że zadania zostaną wykonane profesjonalnie i z zachowaniem najwyższych standardów. 

W czym może nam pomóc wirtualny asystent?

Wirtualny asystent może wykonywać dla nas wielu różnych prac. Jeśli prowadzimy firmę, szczególnie jednoosobową działalność gospodarczą, możemy zlecić asystentowi research potrzebnych nam informacji, prowadzenie kalendarza spotkań czy zamówień, pisania krótkich tekstów albo prowadzenie kanałów social media. W przypadku większych firm możemy zlecić wirtualnemu asystentowi obsługę CRM, masową wysyłkę e-maili czy smsów, a nawet „outsoursować” procesy biznesowe czy dodatkowe zlecenia, których nie chcemy wykonywać w swojej firmie. Wirtualny asystent może nam jednak pomóc także w zadaniach z życia prywatnego. Możemy zlecić wyszukanie odpowiedniego korepetytora dla naszego dziecka czy organizację dla niepełnosprawnego członka rodziny.