Work – life balance, czyli jak pogodzić pracę z życiem prywatnym?

Dzisiejszy świat stawia przed nami ogrom wymagań, potrzebę ciągłego podnoszenia umiejętności oraz udowadniania swojej wiedzy i wysokich kompetencji. Oczywiście szczególnie tyczy się to sfery zawodowej. Wielu młodych ludzi marzy o tym, by wspinać się po szczeblach kariery, otrzymywać wysokie wynagrodzenie i szybkie awanse. Dla dużej części z nich życie zawodowe staje się najważniejszą sferą, która steruje ich całym życiem. Chcą wykazać się w pracy, zostać docenionym i zauważonym. Bardzo często pracują więcej niż powinni. Zostają dłużej w pracy lub co gorsza – „zabierają” pracę do domu. W tym wypadku równowaga w życiu zostaje zachwiana. Brakuje czasu na odpoczynek, własne hobby czy pasje. Pojawia się zmęczenie, frustracja i niezadowolenie. Jak sobie z tym radzić? 

Jak pogodzić pracę i życie prywatne?

Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę, że czas na pracę nie powinien być wydłużany i zwiększany kosztem innych sfer życiowych. Życie prywatne powinno być dla nas tak samo ważne jak praca i wykonywanie obowiązków zawodowych. Nie możemy ciągle zwiększać ilości wykonywanych przez nas obowiązków. Jeśli z miesiąca na miesiąc mamy więcej rzeczy do zrobienia to nikogo nie dziwi to, że pracujemy więcej i więcej. A tym samym mamy mniej czasu na odpoczynek, rodzinę. Jesteśmy przemęczeni, niezadowoleni i często odbija się to na naszych najbliższych. 

Work-life balance – co to jest?

Work-life balance jest niczym innym jak równowagą między życiem zawodowym, a prywatnym. Jest to klucz do szczęśliwego życia, w którym żadna ze sfer nie cierpi, a my możemy osiągać zadowolenie zarówno ze swojej pracy, jak i życia prywatnego. Równowaga człowieka jest kluczowa dla jego zdrowia nie tylko fizycznego, ale psychicznego. Jeśli mamy dokładnie wyznaczony czas na pracę oraz czas na odpoczynek, łatwiej nam wykonywać codzienne obowiązki i grozi nam również wypalenie zawodowe, depresja, nerwica, czy inne choroby współczesnego świata. 

Jak przestać ciągle pracować? 

Nie odkryjemy tutaj niczego innowacyjnego, mówiąc, że część zadań z pewnością możemy delegować. Trzeba tylko dokładnie uświadomić sobie, które zadania koniecznie musimy wykonywać osobiście, a które z powodzeniem możemy przekazać komuś innemu. Aby mieć czas dla rodziny powinniśmy zdać sobie sprawę, że pewne czynności może za nas wykonać ktoś inny i wcale nie oznacza to, że będzie to wykonane gorzej lub mniej profesjonalnie. Jeśli nie mamy pomysłu, komu moglibyśmy powierzyć wybrane obowiązki, możemy skorzystać z opcji wirtualnego asystenta. Obecnie znajdziemy bardzo szeroki wachlarz firm, które oferują wyspecjalizowane osoby, które wykonują zlecone usługi. Dzięki temu nasz czas na pracę może być poświęcony innym, ważniejszym obowiązkom.

Wirtualny asystent – w czym może nam pomóc?

Wirtualny asystent może pomóc nam w wielu zadaniach, na które nie mamy czasu, zabierają nam za dużo czasu lub po prostu nie chcemy ich wykonywać. Wirtualni asystenci mogą wyszukiwać potrzebne nam informacje, kontaktować się z niektórymi klientami, czy wysyłać zapytania ofertowe. Wszystko po to, byśmy nie musieli zostawać po godzinach i wykonywać żmudnych zadań np. prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą. Wirtualny asystent może też prowadzić naszą stronę internetową, kanały social media, pisać krótkie teksty, wykonywać prezentacje, które możemy wykorzystać w kontakcie z klientem.